Obilježavanje 210. obljetnice rođenja biskupa Josipa Jurja Strossmayera
„Živeći skromno, biskup Strossmayer ostavio je neizbrisiv trag i stoga mu, kako je zaključio nadbiskup Marin Srakić, ne trebaju spomenici jer je on sam sebi, svojim životom, podigao spomenik, a najveća mu je nagrada kada je ispred oltara u njegovoj katedrali klečao rimski biskup papa Ivan Pavao II. – sveti.“
Josip Juraj Strossmayer bio je katolički biskup koji je kao biskup i teolog, svećenik, pastir, humanist i vizionar, rodoljub i domoljub, politički, kulturni, prosvjetni i gospodarski djelatnik, inicijator brojnih pothvata, mecena, donator i dobrotvor institucija i pojedinaca, sve svoje intelektualne i fizičke sposobnosti ugradio u crkveno, nacionalno, kulturno, političko dobro hrvatskog naroda i drugih naroda. (nadbiskup Marin Srakić)
Jedan je od najpoznatijih Hrvata u svijetu, erudit i teolog, političar i neustrašivi narodni tribun, pokrovitelj najznačajnijih nacionalnih kulturno-prosvjetnih i znanstvenih projekata u modernoj hrvatskoj povijesti, sve svoje umne i fizičke sposobnosti ugradio je u blagostanje i napredak svog naroda.
U duhu svog gesla Prosvjetom k slobodi i Za vjeru i domovinu biskup Strossmayer inicira i materijalno podržava velike nacionalne projekte.
Najveći dobrotvor i kulturni predvoditelj hrvatskog naroda, apostol mira, razumijevanja i suradnje među ljudima i narodima, humanist i vizionar, biskup Strossmayer bio je i ostaje jedan od najvećih graditelja moderne Hrvatske, poštovan daleko izvan njezinih granica te s pravom zauzima mjesto na jednoj od najčasnijih stranica novije hrvatske povijesti.
Prigodom ove obljetnice, tijekom 2025. godine, udruga Kreativna kulturna mreža planira interdisciplinarnim pristupom, kroz razne aktivnosti, obilježiti život i rad ove istaknute ličnosti 19. i početka 20. stoljeća.
Program interdisciplinarnoga projekta Strossmayeriana od travnja do prosinca 2025. g., obuhvatit će sljedeće aktivnosti:
- Nastavno koncertnom ciklusu koji je započeo pod egidom Panona Muziko, 2025. godina bit će posvećena komornoj glazbi Panona Cambra
Koncertni ciklus Panona Cambra posvetit će 8 koncerata skladateljima koji su skladali u čast Josipu Jurju Strossmayeru (Krežma F., Kuhač F., Zajc, I. pl. i dr.).
(travanj – prosinac 2025.)
- 29. travnja 2025. dan osnutka HAZU-a Glasovirski recital, koncert u suorganizaciji HAZU-a
KATARINA MAKEVIĆ, glasovir
ANTONIO JAKUPČEVIĆ, glumacosječkog HNK
Na poticaj biskupa Josipa Jurja Strossmayera Hrvatski sabor je 29. travnja 1861., osnovao HAZU . Taj datum se obilježava kao Dan HAZU-a. Ovaj koncert će biti poseban u smislu da će uz instrumentalnu izvedbu skladbi posvećenih Strossmayeru na glasoviru, a poglavito Kuhačevih djela ili obrada, nastupiti i Antonio Jakupčević, glumac HNK u Osijeku koji će uprizoriti lik Franje Kuhača te će publiku upoznati sa zanimljivostima nastanka izvođenih skladbi kroz dramsku interpretaciju.
- svibanj 2025. (2 koncerta)
Osijek, Kulturni centar
Belišće, Gutmanova palača
Val Bakrač, violina
Lucija Brnadić, viola
Neva Begović, violončelo
Terezija Cukrov, fortepiano i klavir
- lipanj 2025. Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
TAMBURAŠKI ORKESTAR HRT-A, dirigent, MATIJA FORTUNA
- rujan 2025. dvorana Filozofskog fakulteta „Glazba slavenskih autora kao posveta J.J. Strossmayeru“
KOSJENKA TURKULIN-OČIĆ, GLASOVIR
BRUNO PHILIPP, KLARINET
- rujan, 2025., Dvorac Normann Prandau, Valpovo
Trio Seraphim,
MONIKA CEROVČEC, sopran
VEDRAN KOCELJ, trublja
PAVAO MAŠIĆ, orgulje
Strossmayeru u čast
2025. godina je 200. obljetnica smrti Matije Petra Katančića te će se u sklopu Dana M. P. Katančića u Valpovu na povijesnim i baštinski zaštićenim orguljama Jozsefa Angstera izvesti koncertni program u čast J. J. Strossmayeru.
- listopad, 2025. Katedrala Sv. Petra u Đakovu
TEA KULAŠ, orgulje
NELA ŠARIĆ, sopran
- listopad 2025., Kulturni centar Osijek
ALEKSEJ VILEGŽANIN, ( Austrija) orgulje
MATEA BILOSNIĆ, suvremeni ples
HRISTOS TOLIS, ( Grčka) vizuali
- studeni 2025. (2 koncerta)
Filozofski fakultet Osijek i Belišće, Gutmanova palača
PETRA MILKOVIĆ, glasovir
KARMEN PEĆAR KORITNIK, violončelo
- prosinac 2025., Konkatedrala u Osijeku,
mješoviti zbor, CANTORES SANCTI MARCI
Jurica Petar Petrač, dirigent
Pavao Mašić, orgulje
2. Međunarodni interdisciplinarni znanstveni i umjetnički simpozij Strossmayeriana
( listopad 2025.)
Tematske cjeline:
- Obrazovanje
- Kultura i umjetnost
- Ekonomija i gospodarstvo
- Arhitektura
- Strossmayerovi suvremenici
Ključni ciljevi koje bi skup trebao ostvariti bi uključivali:
- Promicanje Strossmayerova naslijeđa
Istaknuti i promovirati značaj Josipa Jurja Strossmayera u različitim disciplinama, uključujući znanost, povijest, ekonomiju i umjetnost. Skup će naglasiti njegovu ulogu u promicanju obrazovanja, kulture i znanosti te njegov utjecaj na politički i društveni život Hrvatske i Europe.
- Multidisciplinarna analiza
Povezati znanstvenike iz različitih disciplina kako bi se Strossmayerovo djelovanje analiziralo iz različitih kutova. Povijesnu analizu njegovog političkog i društvenog angažmana. Znanstveni i obrazovni doprinos kroz osnivanje institucija, poput Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). Doprinos umjetnosti i kulturi, s naglaskom na njegovu ulogu u promociji umjetničkog stvaralaštva, književnosti i kulturnih institucija. Ekonomsku perspektivu u kontekstu njegovih ideja o modernizaciji gospodarstva i društva.
- Poticanje novih istraživanja
Skup će služiti kao platforma za predstavljanje novih istraživanja i otkrića o Strossmayeru, njegovom vremenu i utjecaju. To može potaknuti znanstvenu zajednicu na daljnje istraživanje njegovog naslijeđa, osobito u svjetlu novih povijesnih i društvenih okolnosti.
- Javno obrazovanje i svijest
Širenje znanja o Josipu Jurju Strossmayeru među širom javnošću, ne samo kroz akademske radove već i putem medijskih nastupa, izložbi, popularnih predavanja i publikacija. Skup će igrati ključnu ulogu u jačanju nacionalne svijesti o važnosti Strossmayera u hrvatskoj povijesti.
- Jačanje međunarodne suradnje
Skup će poslužiti kao prilika za povezivanje domaćih i inozemnih znanstvenika te institucija, stvarajući platformu za buduću suradnju i razmjenu ideja na međunarodnoj razini. Strossmayerov europski utjecaj će služiti kao temelj za jačanje veza između znanstvenih zajednica iz Hrvatske i šire regije.
- Razvijanje društvene i kulturne svijesti
Osvijestiti javnost o važnosti povijesnih ličnosti poput Strossmayera u kontekstu današnjih društvenih i kulturnih izazova. Njegove ideje o jedinstvu, obrazovanju i napretku mogu pružiti inspiraciju za rješavanje suvremenih društvenih pitanja.
- Publikacija i dokumentacija radova
Skup će rezultirati zbornikom radova koji će trajno zabilježiti izložene teme i istraživanja, čime bi znanstveni doprinos bio dostupan budućim generacijama. To može poslužiti kao referentni materijal za istraživače i učenike koji proučavaju Strossmayerov rad.
Ovi ciljevi će pomoći u oživljavanju i daljnjem istraživanju Strossmayerovog naslijeđa kroz razne perspektive, osiguravajući njegovu relevantnost i danas.
3. Osijek iz Strossmayerove vizure – Šetnja i obilazak svih dijelova grada Osijeka (i objekata vezanih uz Strossmayera) uz edukativni karakter + snimanje (Live streaming; virtualna šetnja)
Stručno vodstvo činit će struka iz područja povijesti, povijesti umjetnosti, arhitekture, pedagogije itd.
(rujan 2025.)
4. Muzej Slavonije, Strossmayer i suvremenici
- dokumentarno igrani filmovi
- Radionica prema motivima prikupljenim od strane Srećka Laya (Izrada broševa, narukvica, ručnoga rada, plakata itd.)
(svibanj-lipanj 2025.)