Osječki maestralni virtuoso Franjo Krežma – obilježavanje 160. obljetnice rođenja

Udruga Kreativna kulturna mreža, pod svojom egidom Strossmayeriana, pokreće projekt pod nazivom „Osječki maestralni virtuoso Franjo Krežma – 160 obljetnica rođenja“ (2022.)

Ovim projektom želimo osvijestiti vrijednost ovoga prerano preminuloga violiniste i skladatelja te dodatno podcrtati bogatstvo kulture, umjetnosti i baštine našega grada te njegovih velikana.

Franjo Krežma bio je ingenuozni dječak, koji počinje koncentrirati već s osam godina, a s devet počinje i skladati. Malo je poznato kako je već s devet godina (1871.) upisao te 1975. i završio Konzervatorij u Beču, a od 1879. bio je koncertni majstor u orkestru Benjamina Bilsea (koji će se razviti u Berlinsku filharmoniju).

Ovaj osječki dragulj zasigurno zavrjeđuje biti snažnije utisnut u osječku urbanu baštinu i memoriju čemu će ovaj projekt i doprinijeti.

Franjo Krežma rođen je u Osijeku, 4. rujna 1862. godine. Njegov otac bio je sklon glazbi, svirao je violinu i želio da mu sin jedinac postane violinist. Obitelj se 1866. seli u Zagreb. U šestoj godini Franju počinje podučavati prof. Gjuro Eisenhuth, a već u osmoj godini prvi se put okušava u skladanju.

Svojim prvim nastupima u javnosti, mladi je umjetnik izazvao buru oduševljenja. Na njegovu prvom koncertu u Sisku nalazio se i glavni tajnik bečkog Konzervatorija, Alexander Leopold Zellner, koji se zauzima da se Franjo upiše na Konzervatorij u Beču.

Godine 1875. Franjo, sa sestrom Ankom, završava bečki Konzervatorij i dobiva svjedodžbu potpune umjetničke zrelosti i veliku zavodsku medalju, čime je osposobljen za samostalan umjetnički rad. Bilo mu je tada svega trinaest godina.

Poslije završenog studija, počinju se nizati koncerti u Hrvatskoj i drugim zemljama. Nakon gostovanja u Rimu nazvan je glazbenikom prvoga reda. Nakon što uspješno završi plodno koncertno razdoblje, do 20. srpnja 1877. godine, Krežma se dalje posvećuje skladanju: iz tog je razdoblja poznata i Velika fantazija skladana na operu Ivana Zajca „Nikola Šubić Zrinski”. Krežma je imao stalnu želju dati svojim djelima obilježje hrvatske glazbe, odnosno, uklopiti se u hrvatsku nacionalnu, umjetničku, glazbenu školu, koja je počela s Lisinskim. Skladao je glasovirske pratnje, koncertne komade, popijevke, čak je bio spreman raditi i varijacije na vlastite melodije. Krežmin boravak u Njemačkoj bio je za njega vrlo plodonosan. Nakon gostovanja u Leipzigu čekali su ga koncerti u Frankfurtu, no zbog loših uvjeta u koncertnoj dvorani zdravlje mu je narušeno. Umire 15. lipnja 1881. godine.

U nizu hrvatskih violinskih virtuoza, koji su se proslavili u domovini i inozemstvu, Franjo Krežma zauzima posebno mjesto. Pojavljuje se u vrijeme kada u svijetu nestaju virtuozi starog doba, a dolaze novi. Krežma je bio talent koji je, stekavši potpunu stručnu spremu, krenuo na težak, ali slavan put umjetnika, ne izražavajući se samo na instrumentu, nego i u stvaralačkom žaru.

Ključni strateški cilj projekta: Promovirati umjetnost i kulturu Osijeka 19. stoljeća na osnovu života i rada Franje Krežme kroz interdisciplinarne umjetničke i znanstvene programe pod egidom Strossmayeriana – Osječki maestralni virtuoso Franjo Krežma – 160 obljetnica rođenja

Službena najava projekta upriličena je konferencijom za medije 21. rujna 2022. g. (srijeda) u Osnovnoj školi Franjo Krežma (Školska ul.3, Osijek), s početkom u 10:45 sati.

Na samoj konferenciji za medije prikazan je dokumentarni kratki film o Franji Krežmi koji su snimili i producirali učenici OŠ Franjo Krežma pod mentorstvom profesorice Margarete Zdelar – Iva Harc, Franka Džumhur, Meri Moržan i Maksim Cvijetić, 8.b razred., scenski igrokaz – monolog Franjo Krežma – glumi učenik 8.a, Marko Jukić te izložba fotomontaža mlade studentice Anamarije Maršić.

Svečanim koncertom Zvonimira Krpana (violina) i Domagoja Gušćića (klavir) 22. rujna 2022. godine (četvrtak) u 19 sati, u Svečanoj dvorani Filozofskog fakulteta Osijek, započet će i službeno ovaj jednogodišnji interdisciplinarni projekt.

Program koncerta:

Franjo Krežma: Souvenir a’ Steinbrück

                         Noć na Savi

                         Scherzino, za violinu i klavir

Cesar Franck: Sonata za violinu i klavir u A-duru

III.  Recitativo – Fantasia

IV. Allegretto poco mosso

Camille Saint-Saëns: Introdukcija i rondo capriccioso

Violina: Zvonimir Krpan

Klavir: Domagoj Gušćić

Partneri projekta su: Osnovna škola Franje Krežme, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Filozofski fakultet Osijek, Umjetnička organizacija Zara, Državni arhiv u Osijeku i Turistička zajednica Grada Osijeka.

Osnovna škola Franje Krežme i udruga Kreativna kulturna mreža nastavljaju projekt Danima otvorenih vrata te obilježavanjem Dana škole.

Program:

Osnovna škola Franje Krežme, Školska 3, Osijek

24.5.2023. (srijeda), 18 sati

OKRUGLI STOL Osječki maestralni virtuoz

UVOD – Pozdrav i predstavljanje gostiju

               Monolog – Marko Jukić

               Jana Micevski – violina

               Vedran Macelaru – klavir

SUDIONICI OKRUGLOGA STOLA:

Prof.dr.sc. Zlata Živaković Kerže, znanstvena savjetnica, Hrvatski institut za povijest, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje 

Krešimir Marmilić, violinist

Dr.sc. Snježana Barić-Šelmić, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

Moderatorica: Margareta Zdelar

25.5.2023. (četvrtak), 17 sati

Program započinje u 17.00 sati na školskom dvorištu.

  1. Jana Micevski (violina) svira himnu
  2. Kratak pozdrav ravnateljice osnovne škole Jadranke Jurić
  3. Marko Jukić predstavlja lik Franje Krežme
  4. Iva Harc i Iva Brdarić čitaju ulomak iz knjige Stjepana Tomaša „Guslač od marcipana“
  5. Jana Micevski (violina) Edward Elgar- Salut ‘D’Amour
  6. Franka Đžumhur govori kratko o radionicama i proglašava „Otvorena vrata škole“

Program završava kratkim koncertom učenika u školskom dvorištu (Jan Podmanicki ,Lola Podmanicki i Rok Stober) ).

Nakon uvodnog dijela, program se nastavlja na raznovrsnim radionicama.

Radionice

Učitelji / Razred / Naziv radionice / Mjesto radionice

1. VLATKA ANTUNOVIĆ i STANISLAVA KUHARSKI / 1.B / „DOBRODOŠAO KREŽMA“ / UČIONICA 1.B

2. SANDRA BINDER i KATARINA IVANKOVIĆ LOVRIĆ / 1.A / IGRAJMO IGRE IZ KREŽMINOG DOBA UČIONICA / 1.A

3. KRISTINA GRGIĆ ANA IZABELA DASOVIĆ 2.B TRADICIJSKE IGRE UČIONICA 2.B

4. KRISTINA ŠINKA IVANA BARIŠIĆ 2.A, 3.B GLAZBENA RADIONICA UČIONICA 2.A

5. SANJA FILAKOVIĆ SANJA SOLIĆ RUŠKAN 3.A IZRADA NAKITA I UKRASA (VIOLINICE) UČIONICA 3.A

6. LIDIJA HEĆIMOVIĆ MIHAELA MATIJAKOVIĆ 4.A, 4.B OSLIKAVANJE MAJICA UČIONICA 4.A

7. ANITA NIKOLIĆ INES BEGIĆ LIŠČIĆ ANA PETROŠEVIĆ 5.B 8.A,B KREŽMINI SUVREMENICI (PREZENTACIJA, KVIZ) UČIONICA KEMIJE

8. JASMINA RAŠKOVIĆ MONIKA RAKONCA, NIVES BORAS 5.A I FRANJO KREŽMA JE BIO KRŠTEN – glazbeno – dramski prikaz MEMORIJAL FRANJO KREŽMA PREZENTACIJA E-KNJIGA UČIONICA GK

9. JURAJ ŽUNEC TIMOVI POVLAČENJE KONOPA DVORIŠTE

10. MARGARETA ZDELAR ZVONIMIR STIPEŠEVIĆ 8.B TV EMISIJA, KVIZ, MONOLOG UČIONICA HJ

11. NATAŠA TURKALJ 7.B SOBA FRANJE KREŽME UČIONICA HJ

12. BORIS BUBALOVIĆ MARTICA STARČEVIĆ DAVID NOCI ŠAH UČIONICA M

13. NEVENKA MUDRI MUŠANIĆ JOSIPA STOJANOVIĆ LIKOVNJACI VIZUALNI PUT KONCERTNE TURNEJE UČIONICA

14. TENA BABIĆ SESAR ZORICA PICHLER ENA KANTOR KSENIJA RUMORA 6.A, 6.B ORIGAMI RADIONICA UČIONICA 4.B

15. ANITA IVANČIČEVIĆ 7.AB CHAT GPT VS KREŽMA RAČUNALNA RADIONICA

16. IVANA ZAKANJI MODELARI ZAIGRANI KREŽMA UČIONICA FIZIKE

17. NEVENKA KOKALOVIĆ MARIJA KATILOVIĆ SREDNJA STRUKOVNA ŠKOLA ANTUNA HORVATA, ĐAKOVO UČENICE: JOSIPA HORVAT I VALENTINA IVIĆ RADIONICA IZRADE ČOKOLADNIH PRALINA

Posebni gosti na ovome događanju su nastavnici i učenici iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova koji će se predstaviti radionicom čokoladnih pralina.

Također, asistentica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, Josipa Stojanović organizirala je radionicu “Vizualni put koncertne turneje” inspirirana Franjom Krežmom. Radionica “Vizualni put koncertne turneje” pružit će učenicima priliku da istraže dinamičnu koncertnu karijeru Franje Krežme kroz tehniku foto transfera. Na radionici će učenici prikazati vizualno putovanje koncertne turneje, istražujući važne trenutke Krežminog života i karijere, te gradovima i mjestima u kojima je nastupao. Kroz praktični dio radionice, učenici će koristiti tehniku foto transfera s odabranim materijalima poput transfernih medija, papira, crteža i reprodukcija kako bi stvorili vlastite umjetničke radove. Cilj radionice je učenike upoznati s koncertnim djelovanjem i obrazovnim putem violinskog virtuoza i skladatelja Franje Krežme.