Peti u nizu koncerata u okviru Koncertnog ciklusa Panona Organo
22.6.2024.
19,30 sati
Orkestar mladih glazbenika, dirigent Matija Fortuna
Solistica: Tea Kulaš, orgulje
22. lipnja, 2024. u 19:30 sati, Župa Sv. Petra i Pavla, Osječka konkatedrala
PROGRAM KONCERTA:
1. Milko Kelemen: Preludij, aria i finale
2. Francis Poulenc: Koncert za orgulje, gudače i timpane u g-molu, FP 93
Andante – Allegro giocoso – Subito andante moderato – Tempo allegro, Molto agitato – Très calme: Lent – Tempo de l’allegro initial – Tempo d’introduction: Largo
Solistica: Tea Kulaš, orgulje
3. Edvard Grieg: Holbergova suita, op. 40
Praeludium (Allegro vivace) – Sarabande (Andante) – Gavotte (Allegretto) – Air (Andante religioso) – Rigaudon (Allegro con brio)
Matija Fortuna rođen je 6. prosinca 1985. godine. Na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je Glazbenu teoriju u rujnu 2009. godine pod mentorstovom profesora Berislava Šipuša. U listopadu 2011. godine diplomirao je i Orkestralno dirigiranje u klasi profesora Vjekoslava Šuteja i Uroša Lajovica. Dobitnik je «Top stipendije za top studente» u akademskoj godini 2010/2011. U okviru Erasmus programa za razmjenu studenata, 5. godinu studija dirigiranja proveo je na Akademiji za glazbu i scensku umjetnost u Beču. U lipnju 2013. godine završio je poslijediplomski studij dirigiranja na Akademiji za glazbu i scensku umjetnost u Beču, u klasi profesora Uroša Lajovica. Operno dirigiranje učio je kod profesora Konrada Leitnera, opernu korepeticiju kod profesora Mariusa Burkerta, a studirao je i na postdiplomskom studiju klavira, komorne glazbe i „lieda“ u klasi profesorice Roswithe Heintze. Za vrijeme postdiplomskog studija u Beču imao je priliku raditi s dva velika svjetska dirigenta (Fabio Luisi i Bertrand de Billy).
Od 2012. do 2014. kao umjetnički suradnik dirigira i priprema projekte na Akademiji za glazbu i scensku umjetnost u Beču (Der Schauspieldirektor od Mozarta, opera Mavra i balet Pulcinella od Stravinskog, Der Freischütz od Webera). U kolovozu 2015. asisitirao je maestru Georgu Fritzschu u pripremi Weberove opere Der Freischütz (Strijelac vilenjak) na opernom fesrivalu Jopera u Jennersdorfu. U listopadu 2015. godine Matija Fortuna bio je polufinalist međunarodnog dirigentskog natjecanja «Lovro von Matačić» (među 6 najboljih natjecatelja). Od prosinca 2015. godine zaposlen je na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, kao asistent profesoru Mladenu Tarbuku na Odsjeku za dirigiranje, harfu i udaraljke te sudjeluje u radu Simfonijskog orkestra Muzičke akademije i pripremi opernih projekata, a u ožujku 2021. godine izabran je u zvanje docenta. Od rujna 2021. godine Matija Fortuna je šef dirigent Orkestra mladih glazbenika. Od rujna 2015. godine surađuje s Hrvatskim narodnim kazalištem Ivana pl. Zajca u Rijeci, gdje je dirigirao predstavama „Rigoletto“ Giuseppea Verdija, „Andrea Chenier“ Umberta Giordana, „Werther“ Julesa Masseneta, «Šišmiš» Johanna Straussa, “La Boheme” Giaocoma Puccinija, te “Labuđe jezero” Pjotra Iljiča Čajkovskog. Kao dirigent asistirao je u pripremi opere «Giulio Cesare» Georga Friedricha Händela, te u drugim opernim i simfonijskim produkcijama, a dirigirao je i novogodišnje simfonijske koncerte. U ožujku 2019. godine asistirao je maestru Lorisu Voltoliniju u pripremi opere Andrea Chenier u Slovenskom narodnom gledališću u Mariboru. U studenom 2021. godine debitirao je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu dirigiravši Puccinijevu Lastavicu, a u prosincu iste godine dirigirao je i dvije predstave Carmen Georga Bizeta. 20. rujna 2021. dirigirao je simfonijski koncert u Berlinu u dvorani „Universität der Künste“ povodom tridesete obljetnice njemačko-hrvatskih diplomatskih veza. Nastupao je sa Zagrebačkom filharmonijom, Varaždinskim komornim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom i Zadarskim komornim orkestrom, a surađuje sa Simfonijskim orkestrom, zborom i tamburaškim orkestrom Hrvatske radiotelevizije. Matija Fortuna sudjelovao je na raznim dirigentskim seminarima u Hrvatskoj i inozemstvu, među kojima valja istaknuti seminare u Moskvi sa poznatim ruskim dirigentom i pedagogom Yurijem Simonovim, gdje je imao priliku dirigirati Moskovskom Filharmonijom (2013. i 2014. godine).
Usavršavao se kod mnogih uvaženih dirigentskih pedagoga: Nicolas Pasquet, Colin Metters, Georg Fritzsch, Mark Heron, Clark Rundell, Ralf Weikert, Gianluigi Gelmetti, David Reiland, Alun Francis, Karolos Trikolidis, Stephen Cleobury, Gerald Wirth i dr.
Osnivačica i umjetnička voditeljica Zadar Organ Festivala te Umjetničke organizacije Zara, Tea Kulaš (Zadar, 1994.), orguljašica je i muzikologinja s magistarskim diplomama Muzičke akademije u Zagrebu, te studentica koncertnog smjera orgulja na Umjetničkom sveučilištu u Grazu u razredu Gunthera Rosta. Njen umjetnički put započeo je u dobi od šest godina s pijanističkom glazbenom edukacijom u Glazbenoj školi Blagoje Bersa Zadar. Osim klavira, ondje je završila smjer za suvremeni ples, a kasnije i teoriju glazbe, te orgulje u razredu Martine Lazar. Posljednju godinu orguljaškog srednjoškolskog obrazovanja završila je kod Pavla Mašića u Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu, pod čijim je mentorstvom osvojila nagrade na regionalnom i državnom natjecanju. Nizanje prvih nagrada u kategorijama orgulja i komorne glazbe nastavilo se i u orguljaškom razredu Ljerke Očić na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a taj dio obrazovanja okrunjen je magistarskom diplomom u srpnju 2018. godine. U sklopu umjetničko-znanstvenog projekta Religiofonija, 2016. godine nastupila je kao solistica s orkestrom Muzičke akademije (Zagreb, Čakovec i Ljubljana) te je s kolegicom Danielom Perković održala predavanja pod nazivom Josip Štolcer Slavenski – skladatelj na marginama. U 2019. godini nastupila je kao solistica sa Zadarskim komornim orkestrom i zborom HRT-a. Svestrani umjetnički afiniteti i radoznalost odveli su je i do Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Zadru gdje je završila smjer grafički dizajn, a u 2016. godini i do stipendiranog dvogodišnjeg Erasmus boravka u Grazu, nakon kojeg je uslijedilo i usavršavanje u orguljaškom razredu Gunthera Rosta. Ondje je već dvije godine nositeljica nagrada na natjecanju Martha Debelli. Redovito koncertira diljem Hrvatske i u inozemstvu, a bilježi i nekoliko sudjelovanja na domaćim i stranim festivalima: Varaždinske barokne večeri, Glazbene večeri u sv. Donatu, Ars organi Sisciae, Anabasis, Orgulje sv. Marka, PagArtFestival, Petar Nakić, Organum, Klasika na Košljunu,Klingender Adventkalender (Austrija), Orgelfrühling Steiermark (Austrija), Orgelets (Norveška), Trnavské organové dni (Slovačka), Green Guitar Youth Festival Graz (Austrija), Ano International Organ Festival (Grčka), TimOrgelFest (Rumunjska), Herforder Orgelsommer (Njemačka), Fano Organ Festival (Italija), Mykonos Art Festival (Grčka) i dr. Aktivno sudjeluje na seminarima interpretacije orguljske glazbe (H. Fagius, M. Schmeding, T. Ospital, R. Prieto Ramirez, K. Volostnov, T. Sevšek Šramel, N. J. Laube, S.-Y. Lee, W. Reisinger, H. Fairs).
Orkestar mladih glazbenika osnovan je 2017. godine na inicijativu studenata Muzičke akademije u Zagrebu, s ciljem promicanja i razvitka klasične glazbe te njegovanja glazbene kulturne baštine, posebice među mladima. Orkestar mladih glazbenika ostvario je brojne nastupe u Hrvatskoj i izvan nje od kojih izdvaja dvije Ljetne turneje, nastup na Muzičkom Bienalu Zagreb 2019., koncert Filmska glazba u Hrvatskom glazbenom zavodu, opera Bastien & Bastienne u suradnji s maestrom Matijom Fortunom i HNK u Varaždinu, koncert u suradnji s Evelin Novak, praizvedba opere Opsada Korčule, izvedba monoopere Dnevnik Anne Frank u suradnji s HNK u Varaždinu, Marijom Lešajom i Stjepanom Vugerom čija izvedba je nagrađena Juditom za najveće glazbeno postignuće na 97. Splitskom ljetu, Simfonijski koncert u Požegi te realizacija prvog Ljetnog glazbenog kampa orkestra mladih glazbenika.
Od rujna 2021. Matija Fortuna postaje prvi šef dirigent orkestra, a u rujnu 2022. orkestar pod vodstvom Matije Fortune nastupa u Berlinu povodom 30.obljetnice hrvatsko njemačkih diplomatskih odnosa.
Sezonu 2021./2022. Orkestar otvara koncertom u Hrvatskom glazbenom zavodu u suradnji s Pavlom Zajcevim, Tajanom Škorić i Martinom Krpanom, a sezonu 2022./2023. u Maloj dvorani Lisinski uz solista Božana Beju i dirigenta Stjepana Vugera. Sve aktivnosti Orkestra planirane su i realizirane od strane mladih članova udruge.